Američani so tisti, ki se znajo tržiti. So tista publika, ki navija in ploska, se rokuje med sabo na seminarjih in srečanjih. Američani so tisti, ki znajo iz najmanjšega dogodka narediti cel “hallo”. So izjemni govorci in pretiravajo s kretnjami do te mere, da so na koncu videti smešno prepričljivi. Blestijo na YouTube-u in brez kančka treme razgaljajo svojo zasebnost. So tudi tisti, ki znajo družabne kanale postaviti in sfrizirati do potanjkosti. Njihovi YouTube videi so (v veliki večini) popolnoma optimizirani za YouTube in za Google iskalnik. Zakaj tudi mi ne moremo biti tako sproščeni pred kamerami in zakaj si tudi mi ne vzamemo čas in YouTube videe opremimo z vsemi potrebnimi oznakami in naslovi, da bodo “spimpani” v piko. Večina slovenskih podjetji, blagovnih znamk in YouTube ustvarjalcev svojih video vsebin ne zna, noče ali nima časa optimizirati. Zakaj? Gre za brezplačno optimizacijsko osnovo, ki ne jemlje veliko časa, posledica te pa so višje iskalniške umestitve.
Vedno znova me preseneča število video vsebin s kratkimi opisi (celo brez njih), napačno kategorizacijo in s pomankljivimi naslovi. YouTube omogoča 5000 znakov za opis. Uporabite jih!
Metadata
Metadata podatki imajo zelo velik vpliv na umestitev videa v YouTube ali Google iskalnik. Metadata Googlu pomaga indeksirati (zaznati) vsebino in močno vpliva število organskih ogledov, ki jih bo video vsebina deležna.
Metadata je sestavljen iz 3 elementov:
- Naslov YouTube videa (title)
- Oznake YouTube videa (tags)
- Opis YouTube videa
Poglejmo kako te elemente najbolje optimizirati.
Optimizacija YouTube videa – naslov
Naslov naj bo pomenljiv. Idealno naj bi gledalci že iz naslova razbrali vsebino video posnetka. Idealno je, da naslov vsebuje 2 ključni besedi: generično in ime blagovne znamke. Generična ključna beseda mora biti na začetku naslova, blagovna znamka pa na koncu naslova.
Primer dobrega naslova: Smoothie blender – Nutribullet.
V primeru, da imate več video epizod, potem je dobro, da številko epizode vnesete na konec naslova. Izogibajte se naslovov, ki zavajajo – ne ponujajo tistega, kar obljubijo. Takšen pristop bo povzročal odboje od ogledov, posledica tega pa bo slab “watch time” ali čas ogleda. Ta je pomembna meritev.
Optimizacija YouTube videa – Oznake
Oznake so ključne besede, ki gledalcem pomagajo poiskati video vsebine. Dobra praksa je ta, da vnaprej definiramo nabor oznak (ključnih besed), ki jih lahko uporabimo pri vsakem naloženem YouTube video na našem kanalu. Primer za podjetje ki prodaja športno opremo: športna oprema, pripomočki za šport, fitnes oprema, fitness trgovina, športna trgovina…). Predlagam rabo generičnih (opisane v primeru) in bolj ciljanih oznak, kot so npr ime izdelka. Z oznakami ne rabimo skopariti. Oznake lahko vsebujejo tudi ključne besede, ki jih uporabimo v naslovu. Pomembno je, da jih vnesemo v vrstnem redu relevantnosti video posnetka in da uporabimo celotno znakovno omejitev (120 znakov).
Optimizacija YouTube videa – opis
YouTube video opis pomaga gledalcem razumeti vsebino našega videa. Vidno polje opisa, pod videom (nad delom “show more”) izkoristite za dober opis posnetka; ta mora pritegniti gledalca. Na voljo je 5000 znakov za celoten opis posnetka. Najpomembnejšo optimizacijsko vlogo pa igra prvih 150 znakov opisa (opis v vidnem polju). Ta del bo Google uporabil za meta tag podatke:
- iskalnika Google
- iskalnika YouTube
- Objave videa na družabnih omrežjih.
V opis lahko vstavite tudi link ali url povezavo. Vaše YouTube obisokovalce lahko tako usmerjate tudi na vašo spletno stran. Prednost tega je bolj izrazita pri tistih podjetjih, ki prodajajo preko spleta. YouTube kanal lahko izkoristijo kot reklamo za izdelek, gledalci pa lahko kar s klikom na link v opisu, pristanejo v spletni trgovini, kjer izdelek kupijo.
Vsi tisti, ki želite povečati svojo YouTube skupnost in prepoznavnost vašega YouTube kanala se morate držati osnovnih YouTube pravil; vaše gledalce nesmete preusmerjati stran od vaših YouTube vsebin. Imeti morate dober “YouTube watch time”; dolžina ogleda. Ta mera igra pomembno vlogo pri odkrivanju videov. Če je vaš cilj graditi YouTube kanal, svetujem da url povezave umestite pod mejo vidnea polja.
Tisti, ki uporabljate YouTube kanal kot eno izmed stičnih kanalov za usmerjanje gledalcev na spletno stran ali spletno trgovino pa url povezave do spletnega mesta postavite na vidno mesto; v mesto čim višje od opisnega polja. Pri tem ne pozabite url povezav označiti ali slediti, da boste analizirali koliko spletnega prometa je iz YouTube vira prišlo na vašo spletno mesto.
YouTube – video opis
Video opis izkoristite za dodatno promocijo izdelka ali storitve. Kako sploh napisati optimalni opis? Obiskovalcu ponudite več informacij in vaš video umestite v širši kontekts. S primerno uporabo ključnih besed napišite kaj bodo obiskovalci gledali in jim podajte razlog za ogled. Vsak video mora vsebovati edinstveni povzetek. S takim pristopom zadostimo SEO potrebam. YouTube posnetek se opira tudi na besedilo, ki ga obdaja, da lahko iskalnik lažje opredelji temo in ob ustrezni isalni poizvedni, iskalcu prikaže najprimernejši video. Več kot boste iskalniku YouTube sporočilo o vaši video vsebini, preko naslova, opisa in oznak, večjo možnost bo ta imel za boljšo umestitev v YouTube (in tudi klasičnemu) iskalniku.
Prvi del opisa igra primarno vlogo zaradi dveh razlogov; besedilo se prikaže v odrezkih (snippets) in ker je v vidnem polju (ali na “čelu” celotnega besedila), lahko zavzamem pogavitno SEO vlogo, če je besedilo smotrno strukturirano; dobro je, da se ključne besede ujemajo z video naslovom. Ključne besede morajo biti relevantne za vas. Vsekakor se osredotočite na prvih 157 znakov opisa (del opisa nad vidnim poljem) in bodite vsebinsko bogati.
Želite več sledilcev YouTube kanala? Izkoristite opis in jih odkrito povabite, da se naročijoo na vaš YouTube kanal. Uporabite krajši klic k akciji, kot je “naroči se tukaj”, temu naj sledi tudi povezva do vašega YT kanala.
Povezave do družabnih omrežji
Ste dejavni tudi na drugih družabnih kanalih in želite, da se obiskovalci tudi tam povežejo z vami? Olajšajte jim pot in jim omogočite, da vas najdejo tudi na Facebooku, Twitterji in podobnih medijih. Gledalcem dajte vedeti, da vam lahko sledijo na družabnih omrežjih. Delite povezave do profilov v video opisu.
Privzete nastavitve
Za tiste, ki pogosto nalagate video vsebine, obstaja super funkcionalnost, ki vam prihrani veliko časa. Vsakemu naloženemu videu lahko dodate vnaprej pripravljeno predlogo. Ta lahko vsebuje tiste statične dele opisa, ki se nikoi ne spreminjajo. Mednje lahko spadajo povezave do družabnih omreji ali pozive k naročanju na YT kanal. To nastavite v urejevalniku videa (video manager) > kanal > naloži privzeto. Privzeta vsebina bo avtomatsko dodana ob vsakem novo naloženem videu. Med privzete nastavitve sodijo tudi dodajanje oznak, oglasnih formatov in kategorij.
Izbira ustrezne kategorije je pomembni korak. Presenečen sem nad tem, koliko blagovnih znamk kategoriyira posnetke popolnoma napačno. Trenutno obstaja 15 različnih kategorij.
Ne pozabite: Top nasveti – optimizacija YouTube videa:
- Naslov naj vsebuje 2 ključni besedi (generično in blagovno znamko)
- Generična ključna beseda ima prednost pred blagovno znamko, v naslovu
- Oznake morajo biti sestavljene iz generičnih in specifični ključnih besed
- oznake razvrstimo po pomembnosti
- Uporabite vsaj 1 ključno besede v uvodu opisa
- Klujčna beseda naj se ujema z video naslovom
- V opisu uporabite klice k akciji
- Url povezavam dodajte predpono http://
- Povezujte do vaših družabnih omrežjih
Za oblikovanje dobrega opisa, si boste morali vzeti nekaj časa. Vodilo naj bo namen vašega YouTube kanala oz videa. Če žellite gledalce usmerjate naprej, po prodajnemu lijaku, boste morali uporabiti nekoliko drugačen pristop pri opisu, kot v primeru, da je cilj povečati vaši YouTube skupnost. V obeeh primerih boste z premišljeno in dobro zasnovao strategijo video opisa YouTube kanal kar najbolje izkoristili za želeni cilj.